13.11.2019

2019 YILI MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI BASIN BÜLTENİ

 

 

Kıymetli Kırıkkaleli Hemşerilerim;

Aile, insanoğluna huzur ve sükûnet veren, çocuklar ve temiz rızıklarla güzelleşen Yüce Rabbimizin bize bahşettiği kutsal bir birliktelik, toplumun en küçük fakat en önemli yapıtaşı, hayatın bütün aşamalarına etki eden başlangıç noktasıdır.

Aile demek, nikâh ve kan bağının çok ötesinde bir duygu ve fikir bağı kurmaktır. Gönül birliği etmek ve Allah’ın hoşnutluğuna yakışır bir yaşamı paylaşmaktır. Sadece bu dünyada değil ahirette de bir arada olacağının bilinciyle hareket etmektir.

Aile bir emanettir. Aile içinde gözlerimizi açmak da, yeni bir aile kurmak da aslında bir emanet zincirine halka olmak demektir. İnsanlar, özellikle de yakın ilişki içinde olan eşler ve çocuklar birbirlerine “mülkiyet bağı” ile değil, “emanet bilinci” ile bağlıdır. Canların yegâne sahibi olan Allah, bizi buluşturarak birbirimize emanet etmiştir.

Aile bir imtihandır. Emek isteyen, sabır gerektiren, ciddi bir imtihan. Rolümüz değişebilir hayatta; bugün çocuk iken yarın anne, bugün evlat iken yarın eş oluruz. Ama ömür sürdükçe, aileye olan ihtiyacımız ve ailemizle imtihanımız da sürüp gitmektedir.

Küreselleşen dünyada aileyi hedef alan ve aile içinde yaşanan sorunlar hepimizi etkilemekte, sadece bugünümüzü değil geleceğimizi de tehdit etmektedir. Kitle iletişim araçlarının gelişimi değer ve sınır tanımaksızın aile mahremiyetini, aile bireylerinin haklarını ve ailenin saygınlığını zedeleyebilmektedir. Sadakatsizlik, vefasızlık, tahammülsüzlük, bilinçsizlik ve şiddet gibi sebeplerle ailelerimiz ciddi anlamda zarar görmektedir. Kuşkusuz ailenin bozulması, toplumun temelinin sarsılması ve değerlerimizin kaybı demektir. Dolayısıyla ailenin kurulması, korunması ve sağlıklı bir şekilde geleceğe taşınması için Kur’an ve sünnetten beslenen sağlam referanslarla ve değişmez prensiplere çözüm üretmek hepimizin sorumluluğudur.

Bizlere her konuda örnek olan Peygamberimiz, akrabalık ilişkilerinde de en güzel örnekleri sunmuş, örnek yaşayışıyla Yüce Allah’ın Kur’an’da belirlediği ölçülerin pratiğini göstererek, onların nasıl uygulama sahasına konulacağını net bir biçimde ortaya koymuştur.

Onun peygamber olmadan önceki hayatı da, sonraki hayatı da dün olduğu gibi, bugün de insanlığı aydınlatacak eşsiz güzelliklerle doludur. Efendimizin hayatında aile denince; Hz. Hatice ile olan dostluk ve sadakati, Hz. Aişe ile sevgi, bilgi ve ilgi üzerine inşa ettiği mutluluk ve huzur dolu örnek ailesi, cennet kadınlarının efendisi olarak nitelenen kızı Hz. Fatıma ile olan samimi ve candan diyaloğuyla; ebedi mutluluk yurdunun gençleri sevgili torunları Hz. Hasan ve Hüseyin’e karşı şefkat abidesi duruşu, cahiliye insanının anlamakta güçlük çektiği hususlardır.

Efendimiz (s.a.s.), getirdiği yeni ilkelerle aileyi sevgi ve mutluluğun doyasıya yaşandığı kutlu bir yapıya dönüştürmüştür. Ailesine karşı daima müşfik ve nazik, muhabbet ve merhamet dolu, sabırlı ve hoşgörülü olan iki cihan güneşi (s.a.s.), yuvasına şiddet ve nefretin bulaşmasına asla izin vermemiş, aile fertleri arasında her konuda adaleti gözetmiş, onlara sevgisini açıkça ifade etmekten çekinmemiştir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.), yalnızlığa değil aile hayatına teşvik etmiştir. Bekarları evlenmeleri yolunda cesaretlendirirken, boşanma konusunda daima temkinli davranmıştır. Keyfi kararlarla bir yuvanın dağılmasını ya da sudan bahanelerle ortaya çıkan ayrılıkları asla tasvip etmemiş, aile birliğini muhafaza etmek için her türlü imkânın seferber edilmesini istemiştir.

Bu itibarla Başkanlığımız 2019 yılı Mevlid-i Nebi Haftası temasını “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlemiştir. Hafta boyunca Peygamberimizi daha iyi tanımak/tanıtmak, anlamak/anlatmak, hayatımızı onunla anlamlandırmak ve onun sevgisini canlı tutmak, Peygamberimizin aile kurumuna ve aile fertlerine verdiği değeri bütün boyutlarıyla gündeme taşımak, aile kurumunun günümüzde yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve çözüm önerileri sunmak, birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma duygularının yaygınlaşmasını sağlamaya yönelik dini duyarlılık ve birlikteliğimizi canlı tutmak maksadıyla İl Müftülüğümüzce “Peygamberimiz ve Aile” teması merkeze alınarak tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde aşağıdaki Mevlid-i Nebi Haftası etkinliklerini tertip etmiştir.

 1. Açılış, Kur’an Ziyafeti: 8 Kasım 2019 Cuma günü saat 13:30’da Nur Camii avlusunda yapılacaktır. Programda Belediye Başkanlığı mehter takımı tarafından gösteride bulunulacak, protokol konuşmaları yapılacak, din görevlileri tarafından Kur’an tilaveti ve tasavvuf musikisi dinletisi sunulacak, Belediye Başkanlığınca Mevlid-i Nebi aşı ikram edilecek ve imkanlar dahilinde kitap broşür hadis levhası dağıtımı yapılacak, İl genelinde yapılan hatimlerin duası yapılacaktır.
 2. Hatim Okunması: İl genelindeki bütün camilerde ve Kur’an kurslarında başta Peygamberimiz (s.a.s.) olmak üzere bütün peygamberlerin, şehit ve gazilerin, ilim ehlinden, hayır sahiplerinden vefat edenlerin ruhlarına bağışlanmak üzere Hatm-i Şerifler okunmuştur.
 3. Kur’an Ziyafeti, Mevlit Programı ve hatim duası Yapılacak Cami ve Kur’an kursları:
 1. 8 Kasım 2019 Cuma günü (kandil gecesi) akşam ile yatsı namazı arasında ve yatsı namazından sonra da devam edecek şekilde Nur Camii’nde Mevlit Kandili özel programı tertip edilecek, programda Davut DEĞİŞİCİ, Murathan ÖNDER, İsmail UZUNER, Mehmet SARI, Vahit KALKAN, Yakup ÖNEY ve Erdi PEKACAR’dan oluşan ekip tarafından mevlid ve Kur’an ziyafeti programı icra edilecektir.
 2. Kandil gecesinde Nokta, Gürler, Çarşı ve Şehit Cengiz Topel Camileri başta olmak üzere tüm camilerde Mevlit Kandili özel programı tertip edilecek, vatandaşlarımız tarafından talep olması durumunda programlara yatsı namazından sonra da devam edilecektir. Kandil gecesi İl genelinde yapılan hatimlerin duası yapılacaktır.
 3. 8 Kasım 2019 Cuma günü saat 12:00’de Kur’an kurslarında kandil özel programı tertip edilecek, İl genelinde yapılan hatimlerin duası yapılacaktır.
 1. Halka Açık Konferans: 15 Kasım 2019 Cuma günü saat 13:30’da Nur Camii Konferans Salonunda Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih KURT’un konuşmacı olarak katılacağı halkımıza yönelik “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans tertip edilmiştir.
 2. Lise ve Ortaokul Öğrencileri, cami gençlik kolları ve cami spor kulüplerine üye gençlere Yönelik Konferans: 14 Kasım 2019 Perşembe günü saat 13:30’da Nur Camii Konferans Salonunda cami gençlik kolları ve cami spor kulüplerine kayıtlı üyeler başta olmak üzere tüm gençlere yönelik Başkanlık Vaizi Mehmet Fatih TUNÇ’un konuşmacı olarak katılacağı  “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans tertip edilmiştir.
 3. Cami ve Kur’an kursu gençlik sorumlularınca okullarda gerçekleştirilecek konferanslar: İl merkezindeki tüm ortaokul ve liselerde gençlik çalışmaları kapsamında belirlenen gruplar tarafından Mevlid-i Nebi Haftası teması çerçevesinde 13 Kasım 2019 Çarşamba günü saat 11:00’de gençlik koordinatörlüğü tarafından hazırlanan sunum çerçevesinde programlar tertip edilmiştir.
 4. Öğrenci Yurtlarında Tertip Edilecek Konferanslar;
 1. Türkan Hatun Erkek Öğrenci Yurdunda Konferans; 13 Kasım 2019 Çarşamba günü İl Müftüsü Şahin YILDIRIM ve Balışeyh İlçe Vaizi Murat ÇAYLAN tarafından yurtta kalan öğrencilere yönelik “Günümüzde Aile Kurumunun Yaşadığı Sorunlar ve Sünnet Işığında Çözümler” konulu konferans verilecektir.
 2. Hamidiye Erkek Öğrenci Yurdunda Konferans; 13 Kasım 2019 Çarşamba günü Vaiz Mehmet YILDIZ tarafından yurtta kalan öğrencilere yönelik “Günümüzde Aile Kurumunun Yaşadığı Sorunlar ve Sünnet Işığında Çözümler” konulu konferans verilecektir.
 3. Kız Öğrenci Yurtlarında Kandil Programı; 06 Kasım 2019 Çarşamba günü Kızılırmak Kız Öğrenci Yurdunda Hatice Hanım ve Ümmü Hatun Kız Öğrenci Yurtlarında kalan öğrencilerin katılımlarıyla Yahşihan İlçe Müftülüğü ile müşterek Kandil Özel Programı tertip edilmiştir.
 4. Hasan Sağlam Yüksek Öğrenim Erkek Öğrenci Yurdunda Konferans; 06 Kasım 2019 Çarşamba günü Uzman Vaiz Dr. İbrahim SAĞLAM tarafından konferans tertip edilmiştir.
 1. Radyo Programı 06 Kasım 2019 Çarşamba günü saat 15:00’te Vaiz Mehmet YILDIZ tarafından Anadolu FM’de “Peygamberimiz ve Aile” konulu sohbet programı gerçekleştirilecektir.
 2. İl Müftüsü, il müftü yardımcıları ve vaizler tarafından 12 ve 13 Kasım tarihlerinde 17 lise ve ortaokulda konferanslar verilecektir.
 3. Okul Pansiyonlarında görevli personelimiz 08-16 Kasım 2019 tarihleri arasındaki programlarını “Peygamberimiz ve Aile” teması çerçevesinde farkındalık oluşturacak şekilde icra edeceklerdir.
 4. Yatılı Hafızlık Kur’an Kurslarından Geylani Yatılı Erkek Hafızlık Kur’an Kursu’nda 12 Kasım 2019 Salı günü saat 16:30’da, Çullu Hz. Ali Yatılı Kur’an Kursu’nda aynı gün saat 16:00’da, 14 Kasım 2019 Perşembe günü saat 12:15’te Hacı Abdullah İpekçi Hafızlık Kız Kur’an Kursu’nda vaizler tarafından haftanın teması çerçevesinde konferans tertip edilmiştir.
 5. Kur’an kursları arası siyer-i nebi bilgi yarışması tertip edilmiştir.
 6. Müftülük personeli ve Kur’an kursu öğretici ve öğrencilerinden müteşekkil 200 kişilik ekip ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 11 Kasım 2019 Pazartesi günü saat 11:11’de gerçekleştirilecek fidan dikim kampanyası kapsamında ahılı göleti ve kızıldağ mevkilerinde fidan dikimi yapılacaktır.
 7. 9 Kasım 2019 Cumartesi günü Nur Camii’nde akşam ile yatsı namazı arasında “Cami Aile Buluşması” gerçekleştirilecektir. Programda Kur’an tilaveti ve haftanın teması doğrultusunda sohbet yapılacaktır.
 8. Ziyaretler:
 1. Esnaf Ziyareti: Müftülüğümüz tarafından oluşturulan ekipleri maharetiyle esnaf ziyareti gerçekleştirilecek, İl Müftülüğünün programlarına katılmaları teşvik edilecek ve basımı Müftülüğümüzce gerçekleştirilen hadis levhası hediye edilecektir.
 2. Protokol Ziyaretleri; Vali, Belediye Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, Jandarma Komutanı, Emniyet Müdürü İl Müftüsünün Başkanlığında bir heyet tarafından 7 Kasım 2019 Perşembe günü 10.30-12.00 saatleri arasında ziyaret gerçekleştirilecektir.
 3. Şehitlik Ziyareti: İl Müftülüğünce teşkil edilen heyet tarafından 13 Kasım 2019 Çarşamba günü saat 14:00’te Şehit derneklerine üye vatandaşlarımzıın katılımlarıyla Kırıkkale Şehitliğine ziyaret gerçekleştirilecek, geçmişten günümüze bu vatan uğruna hayatlarını kaybeden tüm şehitlerimizin ruhuna ithafen Kur’an-ı Kerim okunup hatim duası yapılacaktır.
 4. Hasta Ziyareti: 14 Kasım 2019 Perşembe günü saat 10.30’da İl Müftüsü, il müftü yardımcıları, şube müdürleri, vaizler, din görevlileri ve Kur’an kursu öğreticilerinden müteşekkil ekip tarafından Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesindeki hastalar ziyaret edilecektir.
 5. Cezaevi Ziyareti: Cezaevi Vaizi Ahmet DALAZ tarafından görevlisi olduğu Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Mevlid-i Nebi Haftası teması çerçevesinde farkındalık oluşturacak etkinlikler tertip edilecek, diğer cezaevlerinde de aynı minval üzere cezaevi vaizlerince programlar tertip edilecektir.
 6. Tarihi ve Dini Mekânları Ziyaret: 17 Kasım 2019 Pazar günü din görevlileri ve daire personelinden teşkil edilen bir grup tarafından Nevşehir’deki tarihi ve dini mekânların günübirlik ziyaret edilmesi planlanmıştır.

 

Bütün basın mensuplarımız ve vatandaşlarımızı Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla gerçekleştirilecek etkinliklere davet ediyor, bu vesileyle Mevlit Kandilinizi tebrik ediyor saygılar sunuyorum.

 

 Şahin YILDIRIM

      Kırıkkale İl Müftüsü