01.06.2020

İl Müftüsü Şahin YILDIRIM'ın Veda Mesajı

Güzide Şehrimiz, Kırıkkalemizin Kıymetli İnsanları,

Cumhurbaşkanlığımız kararnamesi ile 19 Ocak 2017 tarihinde İstanbul İl Müftü Yardımcısı iken sizlere hizmette bulunmak üzere Kırıkkale şehrine İl Müftüsü olarak atandım. Her işte olduğu gibi buraya atandığımda da Yüce Rabbimizin İsra Suresi 80. ayetinde buyurduğu gibi; “Rabbim! (Gireceğim yere) doğruluk ve esenlik içinde girmemi sağla. (Çıkacağım yerden de) beni doğruluk ve esenlik içinde çıkar. Katından bana yardımcı bir kuvvet ver.” diye dua ederek başlamıştım yeni görevime. Rabbime yapmış olduğum bu duama icabetinden dolayı hamd ediyorum.

Yaklaşık üç yıl dört aylık görevim esnasında sizlerden gördüğüm yoğun ilgi ve destekten dolayı Kırıkkale’de görev yapmayı mutlulukların en büyüğü olarak telakki ettim. Bizler bir nevi muhacir, sizler ensar oldunuz bu süreçte. Şehirleri, medeniyetleri inşa eden bilincin ensar-muhacir kardeşliği olduğuna inanıyorum. Eğer ensar, muhacire kucağını samimi duygularla açarsa o zaman o belde Medine olur. İşte Kırıkkalemizde güzel kalıcı işler yapmış olmamızın altında yatan sebep sizlerin bize olan samimiyetiniz, verdiğiniz değer ve eşsiz desteğinizdir.

Aziz Kardeşlerim,

Din konusunda toplumu aydınlatma gibi büyük bir sorumluluk isteyen bu vazifeyi, vatanın her karış toprağında yürütmeye daima hazır bir nefer olmaktan mutluluk duymaktayım. Şahsıma layık görülen her vazifede sefer bizden zafer Allah’tan düsturu ile hareket etmeyi ilke edindim. Sizden ayrılacak olmanın hüznünü yaşadığım bu süreçte sizlerin aziz hatırasında yer edinmiş olmak ümidi en büyük teselli kaynağımdır. Rabbimin bana, “Mülk-i İslam’ın Kilidi” Erzurum’da da oradaki kardeşlerimizle birlikte hayırlı hizmetler yapmayı nasip edeceğine inanıyorum.

Burada bulunduğum süre içerisinde devlette devamlılık esastır ilkesi doğrultusunda bize emenat edilen işleri devam ettirirken rutin işler haricinde kamu kurum kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının da destekleriyle birçok alanda yeni çalışmalar başlattık.

Çocuğu, genci, yaşlısı, erkeği, kadını, çalışanı, emeklisi, öğrencisi, engellisi, bağımlısı velhasıl toplumun her kesimini kucaklayan bir görev anlayışını kendimize rehber edinerek çalışmalarımızı yürüttük ve olumlu neticelerine de şahit olduk.

Bölge Hafızlık Kur’an Kursumuz son aşamasına geldi. Proje olarak Kur’an kursu öğrencilerimiz hafızlık yaparken aynı zamanda imam hatip lisesini de okuyacaklardır. 200 kursiyer kapasiteli kursumuz sadece ilimizin değil, bölgenin hafız yetiştiren gözbebeği olacaktır. Kursumuzun inşası esnasında maddi ve manevi katkılarından dolayı hademe-i hayrat tüm halkımıza teşekkür ediyorum.

Kur’an kursları ve camilerimizde Kur’an eğitiminin toplumun her kesimine ulaştırılması, etkinlik ve verimliliğinin artırılması yönünde çalışmalarımız devam etmiş ve ihtiyaç duyulan yerlere de kurs/sınıf açmak suretiyle yaygınlaştırılmıştır. Hizmet dönemimizde geleceğimizin teminatı olan çocuklar ve gençler bizim önceliğimiz olmuştur. 4-6 Yaş Kur’an Kursuna ehemmiyet verilmiş, 16 kursta 1.006 çocuğumuza değerler eğitimi vermek suretiyle yaşları gereği ihtiyaç duydukları gelişim süreçlerine katkıda bulunulmuştur.

Aile kurumunun kutsal olduğu düşüncesiyle aile değerlerini yeni nesillere taşımak üzere faaliyetlerde bulunduk. Sosyal hizmet kurumlarında devletimizin himayesinde bulunan kesimlere din hizmeti götürdük. Aile olma ve aile kalma üst başlığında projeler hazırladık, faaliyetler yürüttük.    

Her yönden iyi yetişmiş, ruhen ve bedenen dinamik bir gençliğe sahip olunmasını temin etmek maksadıyla gençlerimizi ihmal etmedik. Tüm camilerimizde cami gençlik kolları oluşturmak suretiyle gençlerin cami merkezli bir hayat benimsemesini teşvik ettik. Cami bünyesinde kurduğumuz spor kulüpleri ile gençlerin buralarda nitelikli zaman geçirmesine katkı sağladık.

Tüm lise ve ortaokullarda din görevlilerimiz ve Kur’an kursu öğreticilerimizle özel gün ve haftalar münasebetiyle programlar tertip ederek öğrenim gören öğrencilerimizin tamamına ulaşmaya çalıştık. Okullarımızda uygulanmak üzere Gençlik ve Manevî değerler konulu projeler hazırladık ve başarı ile yürüttük.

Öğrenci Yurtlarında görevlendirdiğimiz dini danışmanlarımızın yaptığı hizmetler yanında ilimizde görev yapan vaizlerimiz ile değerler eğitimi kapsamında gençlerle buluşmalar yaptık.

Üniversite bölgesinde yapımı proje aşamasında olan Üniversite Camii Külliyesi içerisindeki gençlik merkezimiz ve yapımı bitmek üzere olan Nokta Camii Gençlik Merkezi, gençlere yönelik planladığımız önemli projelerimizdendir.

Mustafa Türkoğlu, Mescidi Rağbet Camii, Çarşı ve Ümmül Kura Camilerini günümüz mimarisine uygun tarzda hayır sahibi vatandaşlarımızın katkılarıyla imar ederek ibadete açtık.

Tüm dünya ile ülkemizi de etkisi altına alana Koronavirüs salgını sürecinde tüm din görevlilerimiz ve Kur’an kursu öğreticilerimizle Vefa Sosyal Destek Grubu bünyesinde, sokağa çıkma kısıtlaması bulunan vatandaşlarımızın daha ilk günden itibaren ihtiyaçlarını karşılamaktayız.

Kıymetli Kardeşlerim,

Görev sürem içerisinde toplumun her kesimine din konusunda hizmet götürmenin gayreti içerisinde oldum. Müftülüğümüz personelimiz ile beraber sadece cami içerisinde değil, cami dışında da aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, bağımlı, şehit yakını, gazi kardeşlerimize yönelik din hizmetleri yürüterek halkımızın dertlerine hem hal olduk. İfa ettiğim görev sürem içerisinde hakkaniyeti, hoşgörüyü ve emeğe saygıyı ilke edindim. Buna rağmen bir hatamız oldu ise sizlerden hakkınızı helal etmenizi istirham ediyorum. Benden yana tüm kardeşlerime olan hakkımı da helal ediyorum.

Severek ve sevilerek görev yaptığım Kırıkkale’den 1 Haziran 2020 itibari ile Kutlu Vatanımızın bir başka toprağına hizmet etmeye giderken "fiziki mesafeler, kalbî yakınlıklar için engel değildir" diyerek bir fahri Kırıkkaleli olarak aranızdan ayrılıyorum

Bu vesileyle görev yaptığım Sayın Valim başta olmak üzere, vali yardımcılarım, desteklerini esirgemeyen Belediye Başkanım, birlikte çalıştığımız kamu kurum ve kuruluşlarının idarecileri, STK temsilcileri, kanaat önderleri, cami cemaatleri, mesai arakadaşı din görevlilerimiz, her zaman Devletinin ve ülkesinin yanında yer alan siz saygıdeğer halkımızı Müftülük faaliyetlerimiz hakkında haberdar eden Kırıkkalemizin güzide basınına gönülden teşekkür ediyor Allaha ısmarladık diyorum.

 

                                                                                                          Şahin YILDIRIM

                                                                                                        Kırıkkale İl Müftüsü