T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Kırıkkale Müftülüğü

27.11.2018

Mevlidi Nebi Haftası münasebetiyle Kırıkkale Üniversitesi Mavi Salonda Peygamberimiz ve Gençlik konulu bir panel düzenlendi

 

Mevlidi Nebi Haftası münasebetiyle Kırıkkale Üniversitesi Mavi Salonda Peygamberimiz ve Gençlik konulu bir panel düzenlendi. Panele Vali Yardımcısı Şahin ARSAL, Üniversite Öğretim Üyeleri ve öğrencileri, Kur’an Kursu Öğreticileri, Din Görevlileri ve müftülük personeli katıldı.

Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp BAŞ’ın Panel Yönetisi olarak görev aldığı panelde İl Müftüsü Şahin YILDIRIM, İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Abdurrahman CANDAN ve Dr. Öğretim Üyesi Güldane GÜNDÜZÖZ ile İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinden Fatma Nur ERDEM panelist olarak görev aldı.

İslami İlimler Fakültesi Öğrencisi aynı zamanda Dumlupınar Camii İmam-Hatibi Ahmet Sami YURDUSEVEN’in Kur’an tilavetiyle başlayan panel programı, Nur Camii İmam-Hatibi Murathan ÖNDER’in okuduğu kaside ile devam etti ve arkasından Prof. Dr. Eyüp BAŞ’ın moderatörlüğünde panel programı başladı.

İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof Dr. Eyüp BAŞ panel açılış konuşmasında Tevhide dayalı bütün sistemlerde hedefin iyi bir insan yetiştirme amaçlı olduğunu belirtti. Yapılan panelde önceki panellerden faklı olarak bir format değişikliğine gidildiği, bu seneki Mevlid-i Nebi haftası temasının Peygamberimiz ve Gençlik olarak belirlenmesinden dolayı panelist olarak İslami İlimler Fakültesinden bir öğrencinin yer almasının uygun olacağını düşündüklerini ifade etmiştir.  Panel programının peygamberimizin gençliğe verdiği değeri anlamaya vesile olması temennisi ile sözü İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Abdurrahman CANDAN’a verdi.

Doç. Dr Abdurrahman CANDAN konuşmasında Peygamber Efendimizin hayatından gençlerle ilgili bazı örnekler verdi. Peygamber Efendimizin peygamberlikten itibaren 4 yıl boyunca Erkam’ın evinde gizli toplantılar düzenlediğini ve ona tabi olanların o zaman hep gençler olduğunu, ve daha sonra İslam’ın yayılmasında büyük katkı sağlayanların o toplantıda bulunan sahabelerden olduğunu ifade etti.

İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Güldane GÜNDÜZÖZ ise konuşmasında insanın eşref-i mahlukat olduğunu ve bu sayede ya çocuk seviyesinde kalabilecek ya da meleklerden daha yüksek makamlara çıkabileceğini söyledi. İnsanın görevinin varlık aleminde İ’layı Kelümetullah olduğunu yani Allah’ı yüceltmek O’nu anlamak ve O’nu tesbih etmek olduğunu sonrasında ise dönüşün ayetlerin ifadesi ile yine O’na olduğunu belirtti. Dünya hayatının dünyaya bakan yönü itibariyle geçici bir oyun ve eğlenceden ibaret olması ile birlikte, ahiretin tarlası olması dolayısıyla ebedi olan ahiret hayatını netice vereceğini ifade etti.

İslami İlimler Fakültesi Öğrencilerinde Fatma Nur ERDEM ise konuşmasında Peygamber (a.s.m)  gençlere her konuda rehber olduğunu, bunu uygularken gençlerin fıtratına münasip, fıtri ihtiyaçlarını gözettiğini ve bu sayede kendisine başlangıçta tabi olanların hep gençlerden oluştuğunu belirterek, bu gençlerin 10, 13, 17 yaşlarında olanların bile bulunduğu konusunda örnekler verdi. Peygamberimizin medeniyet inşasında herkesin ayrı bir yeri olduğunu ve liyakate son derece önem verdiğini, nazik ve kibar davranışı sonucunda çok kimselerin gönlünü kazandığını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Şahin YILDIRIM ise Diyanet İşleri Başkanlığının gençlik çalışmaları hakkında dinleyicileri bilgilendirdi. Her ilde oluşturulan Gençlik Koordinatörlüğünde Üniversitede manevi rehberler, okullarda ve sınıflarda temsilciler, Din Görevlileri ve Kur’an Kursu öğreticilerinden oluşturulan gruplar ile adeta bir seferberlik uygulaması başladığını inşallah neticelerini de göreceklerini ifade etti.

Panel programı panel yöneticisine ve panelistlere verilen hediye takdimi ve dinleyicilere gül dağıtımı ile sona erdi.